SupportCandy - en to fr_FR translation catalogue (679 entries)

en: %1$d-%2$d of %3$d Tickets
fr_FR: %1$d-%2$d de %3$d Billets

en: %1$s changed the %2$s
fr_FR: %1$s a changé le %2$s

en: %d days ago
fr_FR: Il y a %d jours

en: %d hours ago
fr_FR: Il y a %d heures

en: %d minutes ago
fr_FR: il y a %d minutes

en: %d months ago
fr_FR: Il y a %d mois

en: %d seconds ago
fr_FR: Il y a %d secondes

en: %d years ago
fr_FR: Il y a %d ans

en: %s to see the documentation!
fr_FR: %s pour consulter la documentation !

en: %s using email and one time password (guest user)
fr_FR: %s utilisant l'adresse e-mail et un mot de passe à usage unique (utilisateur invité)

en: %s using email and password (registered user)
fr_FR: %s en utilisant l'adresse e-mail et le mot de passe (utilisateur enregistré)

en: + AND
fr_FR: + ET

en: + OR
fr_FR: + OU

en: 1 Ticket
fr_FR: 1 Billet

en: 1/3rd of row
fr_FR: 1/3 de la rangée

en: Activate license keys for add-ons in order to get support and updates.
fr_FR: Activez les clés de licence pour les modules complémentaires afin d'obtenir une assistance et des mises à jour.

en: Actual files
fr_FR: Fichiers réels

en: Add New Filter Item
fr_FR: Ajouter un nouvel élément de filtre

en: Add files in format, extension: MIME type. For example, png: image/png.
fr_FR: Ajoutez les fichiers au format suivant : extension : type MIME. Par exemple, png : image/png.

en: Add new
fr_FR: Ajouter un nouveau

en: Add new default filter
fr_FR: Ajouter un nouveau filtre par défaut

en: Add new exception
fr_FR: Ajouter une nouvelle exception

en: Add new field
fr_FR: Ajouter un nouveau champ

en: Add new holidays
fr_FR: Ajouter de nouvelles vacances

en: Add new list item
fr_FR: Ajouter un nouvel élément de liste

en: Add new widget
fr_FR: Ajouter un nouveau widget

en: Add widget
fr_FR: Ajouter un widget

en: Add/Delete Holidays
fr_FR: Ajouter/supprimer des jours fériés

en: Additional Recipients
fr_FR: Bénéficiaires supplémentaires

en: Additional recipients
fr_FR: Bénéficiaires supplémentaires

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Agent Collision
fr_FR: Collision d'agents

en: Agent Created
fr_FR: Agent créé

en: Agent Email
fr_FR: Courriel de l'agent

en: Agent Only Fields
fr_FR: Champs d'agent uniquement

en: Agent Profile
fr_FR: Profil de l'agent

en: Agent Profile tab
fr_FR: Onglet Profil d'agent

en: Agent Roles
fr_FR: Rôles des agents

en: Agent Workload
fr_FR: Charge de travail des agents

en: Agent collision
fr_FR: Collision d'agents

en: Agent name
fr_FR: Nom de l'agent

en: Agent only fields
fr_FR: Champs pour agents uniquement

en: Agent ticket list
fr_FR: Liste des tickets des agents

en: Agent view
fr_FR: Vue de l'agent

en: Ajax loading of results?
fr_FR: Chargement Ajax des résultats ?

en: Align
fr_FR: Aligner

en: All
fr_FR: Tous

en: All Pages
fr_FR: Toutes les pages

en: All Users
fr_FR: Tous les utilisateurs

en: All customer email notifications will be sent to these email addresses.
fr_FR: Toutes les notifications par e-mail des clients seront envoyées à ces adresses e-mail.

en: All other tickets of this user
fr_FR: Tous les autres tickets de cet utilisateur

en: Allow agent to modify his leaves
fr_FR: Permettre à l'agent de modifier ses congés

en: Allow agent to modify working hours
fr_FR: Permettre à l'agent de modifier ses heures de travail

en: Allow agent to self assign ticket
fr_FR: Autoriser l'agent à s'attribuer lui-même les tickets

en: Allow attachments
fr_FR: Autoriser les pièces jointes

en: Allow close ticket
fr_FR: Autoriser la fermeture du ticket

en: Allow create new ticket
fr_FR: Autoriser la création d'un nouveau ticket

en: Allow in my profile?
fr_FR: Autoriser dans mon profil ?

en: Allow in ticket form?
fr_FR: Autoriser dans le formulaire de ticket ?

en: Allow others to reply to public tickets
fr_FR: Permettre aux autres de répondre aux tickets publics

en: Allow reply to closed tickets
fr_FR: Autoriser la réponse aux tickets fermés

en: Allowed agent roles
fr_FR: Rôles d'agent autorisés

en: Allowed file extensions(comma separated)
fr_FR: Extensions de fichiers autorisées (séparées par des virgules)

en: Allowed for customer
fr_FR: Autorisé pour le client

en: Allowed recent activity logs
fr_FR: Journaux d'activité récents autorisés

en: Allowed user
fr_FR: Utilisateur autorisé

en: Appearance
fr_FR: Apparence

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Are you sure to delete this leave?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce congé ?

en: Are you sure?
fr_FR: Êtes-vous sûr ?

en: Assign Agents
fr_FR: Affecter des agents

en: Assign Tags
fr_FR: Attribuer des balises

en: Assign to me
fr_FR: Attribuez-moi

en: Assigned to me
fr_FR: Attribué à moi

en: Assigned to others
fr_FR: Attribué à d'autres

en: Assignee
fr_FR: Destinataire

en: Attach Files
fr_FR: Joindre des fichiers

en: Attached file type not allowed!
fr_FR: Le type de fichier joint n'est pas autorisé !

en: Attachment max file size(mb)
fr_FR: Taille maximale du fichier joint (mb)

en: Attachments
fr_FR: Pièces jointes

en: Attachments in notifications
fr_FR: Pièces jointes dans les notifications

en: Attachments:
fr_FR: Pièces jointes :

en: Auto delete closed tickets
fr_FR: Suppression automatique des tickets fermés

en: Auto fill?
fr_FR: Remplissage automatique ?

en: Auto refresh default status
fr_FR: Rafraîchissement automatique de l'état par défaut

en: Auto-Refresh
fr_FR: Auto-Refr

en: Auto-fill in ticket form
fr_FR: Remplissage automatique du formulaire de ticket

en: Awaiting agent reply
fr_FR: En attente de la réponse de l'agent

en: Awaiting customer reply
fr_FR: En attente de la réponse du client

en: BCC (comma separated list)
fr_FR: CCI (liste séparée par des virgules)

en: Back
fr_FR: Dos

en: Background color
fr_FR: Couleur de fond

en: Bad request!
fr_FR: Mauvaise demande!

en: Between
fr_FR: Entre

en: Biographical Info
fr_FR: Informations biographiques

en: Blocked emails (one per line)
fr_FR: Emails bloqués (un par ligne)

en: Blockquote
fr_FR: Citation en bloc

en: Body
fr_FR: Corps

en: Bold
fr_FR: Gras

en: Both
fr_FR: Les deux

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Browser
fr_FR: Navigateur

en: Bulk Actions
fr_FR: Actions en vrac

en: Bulleted list
fr_FR: Liste à puces

en: CC (comma separated list)
fr_FR: CC (liste séparée par des virgules)

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Captcha not set!
fr_FR: Captcha non défini !

en: Cards
fr_FR: Cartes

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Change Agent Only Fields
fr_FR: Champs réservés uniquement aux agents de changement

en: Change Raised By
fr_FR: Changement soulevé par

en: Change Status
fr_FR: Changement d'état

en: Change Ticket Fields
fr_FR: Modifier les champs du ticket

en: Change agentonly fields
fr_FR: Modifier les champs réservés aux agents

en: Change assignee
fr_FR: Changement d'attributaire

en: Change ticket category
fr_FR: Changer de catégorie de ticket

en: Change ticket fields
fr_FR: Modifier les champs du ticket

en: Change ticket priority
fr_FR: Modifier la priorité des tickets

en: Change ticket status
fr_FR: Modifier le statut du ticket

en: Change ticket subject
fr_FR: Changer le sujet du ticket

en: Character limit
fr_FR: Limite de caractères

en: Chart Type
fr_FR: Type de graphique

en: Checkbox
fr_FR: Case à cocher

en: Checkbox text
fr_FR: Texte de la case à cocher

en: Checked
fr_FR: Vérifié

en: Choose action after creating a ticket
fr_FR: Choisissez une action après avoir créé un ticket

en: Click Here
fr_FR: Cliquez ici

en: Click here
fr_FR: Cliquez ici

en: Click to select options
fr_FR: Cliquez pour sélectionner les options

en: Clone notification
fr_FR: Notification de clonage

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close ticket status
fr_FR: Fermer le statut du ticket

en: Closed
fr_FR: Fermé

en: Closed statuses
fr_FR: Statuts fermés

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Compare As
fr_FR: Comparer avec

en: Confirm Password
fr_FR: Confirmer le mot de passe

en: Constraint properties
fr_FR: Propriétés des contraintes

en: Copy
fr_FR: Copie

en: Copy Tag
fr_FR: Étiquette de copie

en: Copy URL
fr_FR: Copier l'URL

en: Create new ticket
fr_FR: Créer un nouveau ticket

en: Create new ticket as guest
fr_FR: Créer un nouveau ticket en tant qu'invité

en: Create new ticket from this thread
fr_FR: Créer un nouveau ticket à partir de ce fil de discussion

en: Create ticket form
fr_FR: Créer un formulaire de ticket

en: Create ticket from thread
fr_FR: Créer un ticket à partir d'un fil de discussion

en: Create ticket on others behalf
fr_FR: Créer un ticket au nom d'autres personnes

en: Current User
fr_FR: Utilisateur actuel

en: Current user email
fr_FR: Courriel de l'utilisateur actuel

en: Current user first name
fr_FR: Prénom de l'utilisateur actuel

en: Current user name
fr_FR: Nom de l'utilisateur actuel

en: Currently viewing
fr_FR: En cours de visualisation

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Custom Email Addresses (one per line)
fr_FR: Adresses électroniques personnalisées (une par ligne)

en: Custom Fields
fr_FR: Champs personnalisés

en: Custom fields
fr_FR: Champs personnalisés

en: Custom filter
fr_FR: Filtre personnalisé

en: Custom filters
fr_FR: Filtres personnalisés

en: Custom...
fr_FR: Personnalisé...

en: Customer
fr_FR: Client

en: Customer Fields
fr_FR: Champs de clients

en: Customer email addrees
fr_FR: Adresses électroniques des clients

en: Customer first name
fr_FR: Prénom du client

en: Customer info
fr_FR: Infos clients

en: Customer logs
fr_FR: Journaux des clients

en: Customer name
fr_FR: Nom du client

en: Customer ticket list
fr_FR: Liste des tickets des clients

en: Customer view
fr_FR: Vue du client

en: Customers
fr_FR: Clients

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Dashboard access
fr_FR: Accès au tableau de bord

en: Dashboard auto refresh
fr_FR: Actualisation automatique du tableau de bord

en: Date Closed
fr_FR: Date de clôture

en: Date Created
fr_FR: Date de création

en: Date Difference (e.g. 1 hour ago)
fr_FR: Différence de date (e.g. il y a 1 heure)

en: Date Format
fr_FR: Format de la date

en: Date Updated
fr_FR: Date de mise à jour

en: Date format
fr_FR: Format de la date

en: Date in between
fr_FR: Date intermédiaire

en: Date range
fr_FR: Plage de dates

en: Day(s)
fr_FR: Jour(s)

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Default date format
fr_FR: Format de date par défaut

en: Default date range
fr_FR: Plage de dates par défaut

en: Default filter
fr_FR: Filtre par défaut

en: Default filter for ticket list
fr_FR: Filtre par défaut pour la liste des tickets

en: Default filters
fr_FR: Filtres par défaut

en: Default sort by
fr_FR: Tri par défaut

en: Default sort order
fr_FR: Ordre de tri par défaut

en: Default tab
fr_FR: Onglet par défaut

en: Default value
fr_FR: Valeur par défaut

en: Default value exceeds character limit!
fr_FR: La valeur par défaut dépasse la limite de caractères !

en: Default value is not in the range!
fr_FR: La valeur par défaut n'est pas dans l'intervalle !

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Permanently
fr_FR: Supprimer définitivement

en: Delete Threads
fr_FR: Supprimer les fils

en: Delete Ticket
fr_FR: Supprimer le ticket

en: Delete category
fr_FR: Supprimer la catégorie

en: Delete existing holidays
fr_FR: Supprimer les vacances existantes

en: Delete priority
fr_FR: Supprimer la priorité

en: Delete status
fr_FR: Supprimer le statut

en: Delete ticket
fr_FR: Supprimer le ticket

en: Deleted
fr_FR: Supprimé

en: Deleted by %1$s on %2$s
fr_FR: Supprimé par %1$s le %2$s

en: Deleted filter access
fr_FR: Accès au filtre supprimé

en: Deleting a customer will permanently remove all associated customer information and tickets!
fr_FR: La suppression d'un client entraînera la suppression définitive de toutes les informations et tickets associés à ce client !

en: Detailed description of the ticket
fr_FR: Description détaillée du ticket

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Display as
fr_FR: Afficher comme

en: Do not change
fr_FR: Ne pas changer

en: Do not notify owner
fr_FR: Ne pas informer le propriétaire

en: Do not notify owner status
fr_FR: Ne pas notifier le statut de propriétaire

en: Doughnut
fr_FR: Donut

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Download behaviour
fr_FR: Comportement de téléchargement

en: Dropdown (multi-select)
fr_FR: Dropdown (multi-sélection)

en: Dropdown (single-select)
fr_FR: Dropdown (sélection unique)

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Duplicate Ticket
fr_FR: Billet en double

en: END
fr_FR: FIN

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit Threads
fr_FR: Fils d'édition

en: Edit customer info
fr_FR: Modifier les informations relatives aux clients

en: Edit default filter
fr_FR: Modifier le filtre par défaut

en: Edit exception
fr_FR: Modifier l'exception

en: Edit image
fr_FR: Modifier l'image

en: Email
fr_FR: Courriel

en: Email Address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Email Notifications
fr_FR: Notifications par courriel

en: Email address
fr_FR: Adresse électronique

en: Email address (one per line)
fr_FR: Adresse électronique (une par ligne)

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Equals
fr_FR: Est égal à

en: Every five minutes
fr_FR: Toutes les cinq minutes

en: Every one minute
fr_FR: Toutes les minutes

en: Existing Customer / Registered User
fr_FR: Client existant / Utilisateur enregistré

en: Extra info
fr_FR: Infos supplémentaires

en: Field
fr_FR: Champ

en: Field Type
fr_FR: Type de champ

en: Field options
fr_FR: Options de champ

en: File Attachment (Multiple)
fr_FR: Fichier joint (multiple)

en: File Attachment (Single)
fr_FR: Fichier joint (simple)

en: File Attachments
fr_FR: Fichiers joints

en: File links
fr_FR: Liens vers les fichiers

en: File size exceeds allowed limit (%1$s MB)!
fr_FR: La taille du fichier dépasse la limite autorisée (%1$s MB) !

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Filter by
fr_FR: Filtrer par

en: Filter items
fr_FR: Filtrer les éléments

en: Filters
fr_FR: Filtres

en: First
fr_FR: Premier

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: First Page
fr_FR: Première page

en: First name
fr_FR: Prénom

en: Float
fr_FR: Flotter

en: Footer background color
fr_FR: Couleur de fond du pied de page

en: Forgot your password?
fr_FR: Vous avez oublié votre mot de passe ?

en: Friday
fr_FR: Samedi

en: From date
fr_FR: De la date

en: From email
fr_FR: De l'email

en: From name
fr_FR: Du nom

en: From time
fr_FR: Du temps

en: Full name
fr_FR: Nom et prénom

en: Full-width of row
fr_FR: Largeur totale de la rangée

en: Future
fr_FR: Futur

en: GDPR
fr_FR: RGPD

en: General
fr_FR: Général

en: General Recipients
fr_FR: Bénéficiaires généraux

en: General Settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: Greater than
fr_FR: Supérieur à

en: Greater than or equals
fr_FR: Supérieur à ou égal à

en: Guest
fr_FR: Invité

en: Guest Login OTP
fr_FR: Connexion invité OTP

en: Guest User
fr_FR: Utilisateur invité

en: HTML Content
fr_FR: Contenu HTML

en: HTML pasting
fr_FR: Collage HTML

en: Half-width of row
fr_FR: Demi-largeur de la rangée

en: Has Words
fr_FR: A des mots

en: Has personal info
fr_FR: A des informations personnelles

en: Has personal info?
fr_FR: A des informations personnelles ?

en: Header
fr_FR: En-tête

en: High
fr_FR: Haut

en: Holidays
fr_FR: Vacances

en: Horizontal Bar
fr_FR: Barre horizontale

en: ID
fr_FR: IDENTIFIANT

en: IP Address
fr_FR: Adresse IP

en: Icon color
fr_FR: Couleur de l'icône

en: Incorrect email address!
fr_FR: Adresse électronique incorrecte !

en: Incorrect email!
fr_FR: Mauvaise adresse e-mail !

en: Incorrect number value!
fr_FR: Valeur numérique incorrecte !

en: Incorrect password!
fr_FR: Mot de passe incorrect !

en: Incorrect url!
fr_FR: Url incorrecte !

en: Incorrect username or password!
fr_FR: Nom d'utilisateur ou mot de passe incorrect !

en: Individual Ticket
fr_FR: Billet individuel

en: Initializing...
fr_FR: Initialisation...

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: Insert Macro
fr_FR: Insérer une macro

en: Insert Tag
fr_FR: Insérer l'étiquette

en: Insert macro
fr_FR: Insérer une macro

en: Insert/edit image
fr_FR: Insérer/modifier une image

en: Integer
fr_FR: Entier

en: Invalid URL!
fr_FR: URL non valide !

en: Invalid email address!
fr_FR: Adresse e-mail non valide !

en: Is multiple?
fr_FR: Est-il multiple ?

en: Is required?
fr_FR: Est-il nécessaire ?

en: Italic
fr_FR: Italique

en: Just now
fr_FR: A l'instant

en: Label
fr_FR: Étiquette

en: Label color
fr_FR: Couleur de l'étiquette

en: Last
fr_FR: Dernier

en: Last 30 Days
fr_FR: 30 derniers jours

en: Last 30 days
fr_FR: 30 derniers jours

en: Last 7 days
fr_FR: 7 derniers jours

en: Last Month
fr_FR: Mois dernier

en: Last Name
fr_FR: Nom de famille

en: Last Page
fr_FR: Dernière page

en: Last Reply By
fr_FR: Dernière réponse par

en: Last Reply On
fr_FR: Dernière réponse le

en: Last Reply Source
fr_FR: Source de la dernière réponse

en: Last Week
fr_FR: La semaine dernière

en: Last month
fr_FR: Mois dernier

en: Last name
fr_FR: Nom de famille

en: Last note
fr_FR: Dernière note

en: Last note user email
fr_FR: Courriel de l'utilisateur de la dernière note

en: Last note user first name
fr_FR: Prénom de l'utilisateur de la note finale

en: Last note user name
fr_FR: Nom d'utilisateur de la dernière note

en: Last reply
fr_FR: Dernière réponse

en: Last reply user email
fr_FR: Courriel de l'utilisateur de la dernière réponse

en: Last reply user first name
fr_FR: Nom de l'utilisateur de la dernière réponse

en: Last reply user name
fr_FR: Nom d'utilisateur de la dernière réponse

en: Last week
fr_FR: La semaine dernière

en: Leaves
fr_FR: Feuilles

en: Less than
fr_FR: Moins de

en: Less than or equals
fr_FR: Inférieur ou égal à

en: Licenses
fr_FR: Licences

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link color
fr_FR: Couleur du lien

en: List Actions
fr_FR: Liste des actions

en: List header
fr_FR: En-tête de liste

en: List item (even)
fr_FR: Élément de liste (pair)

en: List item (hover)
fr_FR: Élément de liste (survol)

en: List item (odd)
fr_FR: Élément de liste (impair)

en: List items
fr_FR: Éléments de la liste

en: Load after
fr_FR: Chargement après

en: Load older communications
fr_FR: Charger les anciennes communications

en: Load scripts
fr_FR: Charger des scripts

en: Log out
fr_FR: Déconnexion

en: Log text
fr_FR: Texte du journal

en: Logged-in as %1$s
fr_FR: Connecté en tant que %1$s

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Logs
fr_FR: Journaux

en: Low
fr_FR: Faible

en: MIME exceptions (One per line)
fr_FR: Exceptions MIME (Une par ligne)

en: Main container
fr_FR: Conteneur principal

en: Matches
fr_FR: Correspondances

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Menu color
fr_FR: Couleur des menus

en: Miscellaneous
fr_FR: Divers

en: Modal Popup
fr_FR: Popup modale

en: Modified by %1$s on %2$s.
fr_FR: Modifié par %1$s le %2$s.

en: Modify Additional Recipients
fr_FR: Modifier les destinataires supplémentaires

en: Modify Tags
fr_FR: Modifier les balises

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Month(s)
fr_FR: Mois

en: More settings
fr_FR: Plus de paramètres

en: My Profile
fr_FR: Mon profil

en: My Profile tab
fr_FR: Onglet Mon profil

en: Name
fr_FR: Nom

en: Navigator
fr_FR: Navigateur

en: New Customer
fr_FR: Nouveau client

en: New Ticket
fr_FR: Nouveau ticket

en: New Tickets
fr_FR: Nouveaux billets

en: New ticket
fr_FR: Nouveau ticket

en: New ticket page
fr_FR: Nouvelle page de tickets

en: Next
fr_FR: Suivant

en: No
fr_FR: Non

en: No Records
fr_FR: Aucun enregistrement

en: No info added
fr_FR: Aucune info ajoutée

en: No recent tickets!
fr_FR: Pas de billets récents !

en: No redirect
fr_FR: Aucune redirection

en: No tickets found!
fr_FR: Aucun ticket trouvé !

en: None
fr_FR: Aucun

en: Not Applicable
fr_FR: Non applicable

en: Not Matches
fr_FR: Pas de correspondance

en: Number
fr_FR: Numéro

en: Number of emails per cron job (background emails)
fr_FR: Nombre d'emails par tâche cron (background emails)

en: Number of tickets
fr_FR: Nombre de tickets

en: Numbered list
fr_FR: Liste numérotée

en: OFF
fr_FR: EN ARRÊT

en: ON
fr_FR: EN MARCHE

en: OR
fr_FR: OU

en: OTP Login
fr_FR: Connexion OTP

en: Off
fr_FR: En arrêt

en: On
fr_FR: En marche

en: One condition per line!
fr_FR: Une condition par ligne !

en: One time password
fr_FR: Mot de passe à usage unique

en: Open
fr_FR: Ouvrir

en: Open existing ticket
fr_FR: Ouvrir un ticket existant

en: Open existing ticket using one time password
fr_FR: Ouvrir un ticket existant en utilisant un mot de passe unique

en: Open ticket
fr_FR: Billet ouvert

en: Open ticket page
fr_FR: Ouvrir la page du ticket

en: Opera
fr_FR: Opéra

en: Operating System
fr_FR: Système d'exploitation

en: Other
fr_FR: Autre

en: Other permissions
fr_FR: Autres autorisations

en: Page Settings
fr_FR: Paramètres de la page

en: Page url
fr_FR: URL de la page

en: Parent filter
fr_FR: Filtre parental

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Past
fr_FR: Passé

en: Permanently delete tickets
fr_FR: Supprimer définitivement les tickets

en: Personal data retention
fr_FR: Conservation des données personnelles

en: Please accept GDPR policy!
fr_FR: Veuillez accepter la politique GDPR !

en: Please accept terms and conditions!
fr_FR: Veuillez accepter les conditions générales!

en: Please activate your license!
fr_FR: Veuillez activer votre licence !

en: Please insert email addresses (one per line)
fr_FR: Veuillez insérer les adresses électroniques (une par ligne)

en: Please insert your email address
fr_FR: Veuillez insérer votre adresse e-mail

en: Please insert your name
fr_FR: Veuillez insérer votre nom

en: Please select an agent
fr_FR: Veuillez sélectionner un agent

en: Please select category
fr_FR: Veuillez sélectionner une catégorie

en: Please select priority
fr_FR: Veuillez sélectionner la priorité

en: Please select status
fr_FR: Veuillez sélectionner le statut

en: Please sign in
fr_FR: Veuillez vous inscrire

en: Please sign up
fr_FR: Veuillez vous inscrire

en: Please submit the option!
fr_FR: Veuillez soumettre votre choix !

en: Please wait...
fr_FR: Veuillez patienter...

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Previous Assignee
fr_FR: Cessionnaire précédent

en: Primary color
fr_FR: Couleur primaire

en: Priority
fr_FR: Priorité

en: Private Note
fr_FR: Note privée

en: Private Notes
fr_FR: Notes privées

en: Private note thread
fr_FR: Fil de discussion privé

en: Pro Features
fr_FR: Fonctionnalités professionnelles

en: Public mode
fr_FR: Mode public

en: Radio Button
fr_FR: Bouton radio

en: Raised By User
fr_FR: Soulevé par l'utilisateur

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Random id length
fr_FR: Longueur de l'identifiant aléatoire

en: Recent Activites
fr_FR: Activités récentes

en: Recent Activities
fr_FR: Activités récentes

en: Recent Tickets
fr_FR: Billets récents

en: Record not found!
fr_FR: Enregistrement introuvable !

en: Refresh
fr_FR: Rafraîchir

en: Register now
fr_FR: Inscrivez-vous maintenant

en: Register user if not exist
fr_FR: Enregistrez l'utilisateur s'il n'existe pas

en: Registered
fr_FR: Enregistré

en: Registered User
fr_FR: Utilisateur enregistré

en: Registered user
fr_FR: Utilisateur enregistré

en: Registration form
fr_FR: Formulaire d'inscription

en: Remember me
fr_FR: Se souvenir de moi

en: Repeate every year
fr_FR: Répéter chaque année

en: Replace with
fr_FR: Remplacer par

en: Reply
fr_FR: Réponse

en: Reply & Close
fr_FR: Répondre et fermer

en: Reply Tickets
fr_FR: Billets de réponse

en: Reply and Close button
fr_FR: Bouton Répondre et Fermer

en: Reply confirmation
fr_FR: Confirmation de la réponse

en: Reply form position
fr_FR: Position du formulaire de réponse

en: Reply thread
fr_FR: Fil de réponse

en: Reply to
fr_FR: Répondre à

en: Report
fr_FR: Rapport

en: Required fields can not be empty!
fr_FR: Les champs obligatoires ne peuvent pas être vides !

en: Required fields missing!
fr_FR: Champs obligatoires manquants !

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Reset Form
fr_FR: Formulaire de réinitialisation

en: Reset default
fr_FR: Réinitialisation par défaut

en: Restore
fr_FR: Restaurer

en: Restored by %1$s on %2$s
fr_FR: Restauré par %1$s le %2$s

en: Returns the ticket URL without any HTML formatting.
fr_FR: Renvoie l'URL du billet sans aucune mise en forme HTML.

en: Rich Text Editor
fr_FR: Éditeur de texte enrichi

en: Right to left
fr_FR: De droite à gauche

en: Role
fr_FR: Rôle

en: SUBMIT AS
fr_FR: SOUMETTRE COMME

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Save & Apply
fr_FR: Sauvegarder et appliquer

en: Save As
fr_FR: Enregistrer sous

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Save Order
fr_FR: Enregistrer la commande

en: Saved filters
fr_FR: Filtres sauvegardés

en: Schedule
fr_FR: Programme

en: Search...
fr_FR: Recherche...

en: Search:
fr_FR: Recherche :

en: Secondary color
fr_FR: Couleur secondaire

en: Secret key
fr_FR: Clé secrète

en: Seen
fr_FR: Vu

en: Select agent(s)
fr_FR: Sélectionnez un/plusieurs agent(s)

en: Select allowed search fields
fr_FR: Sélectionnez les champs de recherche autorisés

en: Select custom fields
fr_FR: Sélectionnez des champs personnalisés

en: Select customer for whom you wish to create a ticket
fr_FR: Sélectionnez le client pour lequel vous souhaitez créer un ticket

en: Select customers or agents
fr_FR: Sélectionnez des clients ou des agents

en: Select dafault section
fr_FR: Sélectionnez la section par défaut

en: Select field
fr_FR: Sélectionnez le champ

en: Select field type
fr_FR: Sélectionnez le type de champ

en: Select fields
fr_FR: Sélectionnez les champs

en: Select role
fr_FR: Sélectionnez un rôle

en: Select tag(s)
fr_FR: Sélectionner une ou plusieurs étiquettes

en: Select type
fr_FR: Sélectionnez le type

en: Select users
fr_FR: Sélectionner les utilisateurs

en: Sequential
fr_FR: Séquentiel

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Short description of the ticket
fr_FR: Brève description du ticket

en: Show file attachment notice
fr_FR: Afficher l'avis d'attachement de fichier

en: Show priority to customer
fr_FR: Donner la priorité au client

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s records
fr_FR: Montrer %1$s à %2$s de %3$s enregistrements

en: Sign In
fr_FR: S'inscrire

en: Sign Up
fr_FR: S'inscrire

en: Sign in
fr_FR: Se connecter

en: Sign-in using one time password
fr_FR: Connectez-vous à l'aide d'un mot de passe à usage unique

en: Signature used for emails
fr_FR: Signature utilisée pour les e-mails

en: Site key
fr_FR: Clé du site

en: Something went wrong!
fr_FR: Quelque chose a mal tourné !

en: Sort By
fr_FR: Trier par

en: Sort by
fr_FR: Trier par

en: Sort order
fr_FR: Ordre de tri

en: Start To End
fr_FR: Du début à la fin

en: Starting ticket id
fr_FR: ID du ticket de départ

en: Status
fr_FR: Statut

en: Strikethrough
fr_FR: Barré

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Submit
fr_FR: Soumettre

en: Submit private note
fr_FR: Soumettre une note privée

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Support Agents
fr_FR: Agents de soutien

en: Support page
fr_FR: Page de soutien

en: Svg color
fr_FR: Couleur SVG

en: Sync
fr_FR: Synchroniser

en: Tags
fr_FR: Balises

en: Task Manager
fr_FR: Gestionnaire de tâches

en: Term & Conditions
fr_FR: Termes et conditions

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text Background Color
fr_FR: Couleur de fond du texte

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text color
fr_FR: Couleur du texte

en: Textarea
fr_FR: Zone de texte

en: Textfield
fr_FR: Champ de texte

en: Thank you page
fr_FR: Page de remerciements

en: Thank you text
fr_FR: Texte de remerciement

en: The %1$s has been changed
fr_FR: Le %1$s a été modifié

en: There is unposted text in the reply area. Are you sure you want to discard and proceed?
fr_FR: Il y a du texte non publié dans la zone de réponse. Êtes-vous sûr de vouloir le rejeter et continuer ?

en: This Month
fr_FR: Ce mois-ci

en: This month
fr_FR: Ce mois-ci

en: This thread was deleted by %1$s on %2$s.
fr_FR: Ce fil a été supprimé par %1$s le %2$s.

en: This week
fr_FR: Cette semaine

en: Thread date display as
fr_FR: Affichage de la date du fil en tant que

en: Thread date format
fr_FR: Format de la date du fil

en: Thread email visibility
fr_FR: Visibilité de l'email du fil

en: Thread info
fr_FR: Infos sur le fil

en: Thread log
fr_FR: Journal du fil

en: Threads
fr_FR: Sujets

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Ticket
fr_FR: Billet

en: Ticket Categories
fr_FR: Catégories de tickets

en: Ticket Customer
fr_FR: Ticket Client

en: Ticket Details
fr_FR: Détails du ticket

en: Ticket Fields
fr_FR: Champs de ticket

en: Ticket Form Fields
fr_FR: Champs du formulaire de ticket

en: Ticket ID
fr_FR: ID du ticket

en: Ticket List
fr_FR: Liste des billets

en: Ticket Notifications
fr_FR: Notifications de tickets

en: Ticket Priorities
fr_FR: Priorités des tickets

en: Ticket Records
fr_FR: Records de tickets

en: Ticket Statistics
fr_FR: Statuts des tickets

en: Ticket Statuses
fr_FR: Statuts des tickets

en: Ticket Tags
fr_FR: Étiquettes de billets

en: Ticket URL
fr_FR: URL du ticket

en: Ticket URL copied!
fr_FR: URL du ticket copié !

en: Ticket Widgets
fr_FR: Widgets pour les tickets

en: Ticket alice
fr_FR: Billet alice

en: Ticket closed
fr_FR: Billet fermé

en: Ticket created
fr_FR: Billet créé

en: Ticket fields
fr_FR: Champs du ticket

en: Ticket history (last few report & reply excluding last reply)
fr_FR: Historique des tickets (derniers rapports et réponses, sauf la dernière réponse)

en: Ticket history (note & log)
fr_FR: Historique des tickets (note et journal)

en: Ticket history (note)
fr_FR: Historique des tickets (note)

en: Ticket history (report & reply)
fr_FR: Historique des tickets (rapport et réponse)

en: Ticket history (report, reply & log)
fr_FR: Historique des tickets (rapport, réponse et journal)

en: Ticket history (report, reply & note)
fr_FR: Historique des tickets (rapport, réponse et note)

en: Ticket history (report, reply, note & log)
fr_FR: Historique des tickets (rapport, réponse, note et journal)

en: Ticket history macro threads
fr_FR: Fils de macro de l'historique des tickets

en: Ticket id
fr_FR: Identifiant du ticket

en: Ticket info
fr_FR: Infos sur les tickets

en: Ticket list
fr_FR: Liste des billets

en: Ticket list width (pixels)
fr_FR: Largeur de la liste des tickets (pixels)

en: Ticket reply
fr_FR: Réponse aux tickets

en: Ticket reply redirect
fr_FR: Redirection de la réponse au ticket

en: Ticket statistics by day of week
fr_FR: Statistiques de billetterie par jour de la semaine

en: Ticket status
fr_FR: Statut du ticket

en: Ticket status after agent reply
fr_FR: Statut du ticket après la réponse de l'agent

en: Ticket status after customer reply
fr_FR: Statut du ticket après la réponse du client

en: Ticket submitted by
fr_FR: Ticket soumis par

en: Ticket url authentication
fr_FR: Authentification de l'URL du ticket

en: Ticket url page
fr_FR: Page de l'url du ticket

en: Tickets
fr_FR: Billets

en: Tickets of customer having email %s has been anonymized.
fr_FR: Les tickets du client ayant l'email %s ont été anonymisés.

en: Time
fr_FR: Temps

en: Time format
fr_FR: Format de l'heure

en: Time in between
fr_FR: Temps intermédiaire

en: Time range
fr_FR: Plage de temps

en: Title
fr_FR: Titre

en: To address
fr_FR: S'adresser à

en: To date
fr_FR: À la date

en: To time
fr_FR: Au temps

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Todays Trends
fr_FR: Tendances du jour

en: Toolbar actions
fr_FR: Actions de la barre d'outils

en: Top
fr_FR: Haut

en: Trigger
fr_FR: Déclenchement

en: Try opening in browser
fr_FR: Essayez d'ouvrir dans le navigateur

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Unassigned
fr_FR: Non attribué

en: Unathorized access!
fr_FR: Accès non autorisé !

en: Unauthorized
fr_FR: Non autorisé

en: Unauthorized access
fr_FR: Accès non autorisé

en: Unauthorized access!
fr_FR: Accès non autorisé !

en: Unchecked
fr_FR: Non vérifié

en: Underline
fr_FR: Souligner

en: Unresolved
fr_FR: Non résolu

en: Unresolved statuses
fr_FR: Statuts non résolus

en: Unresolved tickets by Category
fr_FR: Tickets non résolus par catégorie

en: Unresolved tickets by Priority
fr_FR: Tickets non résolus par priorité

en: Unresolved tickets by Status
fr_FR: Tickets non résolus par statut

en: Upload
fr_FR: Télécharger

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: User Registration OTP
fr_FR: Enregistrement de l'utilisateur OTP

en: User Tickets
fr_FR: Billets d'utilisateur

en: User Type
fr_FR: Type d'utilisateur

en: User login
fr_FR: Connexion de l'utilisateur

en: User registration
fr_FR: Enregistrement de l'utilisateur

en: User type
fr_FR: Type d'utilisateur

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Username / Email address
fr_FR: Nom d'utilisateur / Adresse e-mail

en: Username is already taken!
fr_FR: Le nom d'utilisateur est déjà pris !

en: Username is available!
fr_FR: Le nom d'utilisateur est disponible !

en: Users has tickets
fr_FR: Les utilisateurs ont des tickets

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Vertical Bar
fr_FR: Barre verticale

en: View
fr_FR: Voir

en: View All
fr_FR: Tout afficher

en: View Details
fr_FR: Voir les détails

en: View Logs
fr_FR: Afficher les journaux

en: View More ...
fr_FR: Voir plus ...

en: View Tickets
fr_FR: Voir les tickets

en: View change
fr_FR: Voir le changement

en: View less!
fr_FR: Voir moins !

en: View logs
fr_FR: Afficher les journaux

en: View more!
fr_FR: Voir plus !

en: View more/less thread
fr_FR: Voir plus/moins de fils

en: View thread!
fr_FR: Voir le fil !

en: Visibility conditions
fr_FR: Conditions de visibilité

en: Visual
fr_FR: Visuel

en: WP Default Login
fr_FR: Login par défaut de WP

en: WP Default Registration
fr_FR: Enregistrement par défaut de WP

en: WP dashboard access
fr_FR: Accès au tableau de bord WP

en: WP user role
fr_FR: Rôle de l'utilisateur WP

en: We have sent a 6-digit one-time pass code to the email address you provided.
fr_FR: Nous avons envoyé un code d'accès unique à 6 chiffres à l'adresse électronique que vous avez fournie.

en: We have sent a 6-digit one-time pass code to the email address you provided. Please insert it below and submit to open ticket!
fr_FR: Nous avons envoyé un code d'accès unique à 6 chiffres à l'adresse e-mail que vous avez fournie. Veuillez l'insérer ci-dessous et soumettre pour ouvrir un ticket !soumettre pour ouvrir le ticket !

en: Widget body
fr_FR: Corps du widget

en: Widget header
fr_FR: En-tête du widget

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Working Hours
fr_FR: Heures de travail

en: Working hours
fr_FR: Heures de travail

en: Workload
fr_FR: Charge de travail

en: Year(s)
fr_FR: Année(s)

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yesterday
fr_FR: Hier

en: You can upload files maximum size %1$s mb of types %2$s.
fr_FR: Vous pouvez télécharger des fichiers d'une taille maximale de %1$s mb de types %2$s.

en: You must sign in to submit a reply
fr_FR: Vous devez vous connecter pour soumettre une réponse

en: Your license key activated!
fr_FR: Votre clé de licence est activée !

en: Your license key expired on %s
fr_FR: Votre clé de licence a expiré le %s

en: Your license key expires on %s
fr_FR: Votre clé de licence expire le %s

en: added a note
fr_FR: a ajouté une note

en: added a note to ticket
fr_FR: J'ai ajouté une note au ticket

en: created a ticket
fr_FR: créé un ticket

en: reCaptcha version
fr_FR: version de reCaptcha

en: replied
fr_FR: a répondu

en: replied to ticket
fr_FR: a répondu au ticket

en: reported
fr_FR: signalé
