SupportCandy - en to it_IT translation catalogue (533 entries)

en: %1$s changed the %2$s
it_IT: %1$s ha cambiato il %2$s

en: %d days ago
it_IT: %d giorni fa

en: %d hours ago
it_IT: %d ore fa

en: %d minutes ago
it_IT: %d minuti fa

en: %d months ago
it_IT: %d mesi fa

en: %d seconds ago
it_IT: %d secondi fa

en: %d years ago
it_IT: %d anni fa

en: 1/3rd of row
it_IT: 1/3 della riga

en: 12 Hrs
it_IT: 12 Ore

en: 24 Hrs
it_IT: 24 Ore

en: Action
it_IT: Azione

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Activate license keys for add-ons in order to get support and updates.
it_IT: Attiva i codici di licenza dei componenti aggiuntivi per ottenere supporto e aggiornamenti.

en: Add New Filter Item
it_IT: Aggiungi Nuova Voce di filtro

en: Add new
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add new default filter
it_IT: Aggiungi nuovo filtro predefinito

en: Add new exception
it_IT: Aggiungi nuova eccezione

en: Add new field
it_IT: Aggiungi nuovo campo

en: Add new holidays
it_IT: Aggiungi nuove vacanze

en: Add new list item
it_IT: Aggiungi nuovo elemento all'elenco

en: Add/Delete Holidays
it_IT: Aggiungi/Elimina vacanze

en: Additional Recipients
it_IT: Destinatari Aggiuntivi

en: Additional recipients
it_IT: Destinatari aggiuntivi

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: Agent
it_IT: Agente

en: Agent Created
it_IT: Agente Creato

en: Agent Email
it_IT: Email Agente

en: Agent Only Fields
it_IT: Campi Riservati Agli Agenti

en: Agent Profile
it_IT: Profilo Agente

en: Agent Roles
it_IT: Ruoli Agente

en: Agent name
it_IT: Nome agente

en: Agent only fields
it_IT: Campi riservati agli agenti

en: Agent ticket list
it_IT: Elenco ticket agente

en: Agent view
it_IT: Vedi Agente

en: Agents
it_IT: Agenti

en: Ajax loading of results?
it_IT: Caricamento Ajax dei risultati?

en: Align
it_IT: Allinea

en: All
it_IT: Tutto

en: All customer email notifications will be sent to these email addresses.
it_IT: Tutte le notifiche via email dei clienti saranno inviate a questi indirizzi email.

en: All other tickets of this user
it_IT: Tutti gli altri ticket di questo utente

en: Allow agent to modify his leaves
it_IT: Consentire all'agente di modificare i propri permessi

en: Allow agent to modify working hours
it_IT: Consenti all'agente di modificare l'orario di lavoro

en: Allow attachments
it_IT: Consenti allegati

en: Allow close ticket
it_IT: Consenti chiusura ticket

en: Allow create new ticket
it_IT: Consenti creazione nuovo ticket

en: Allow in my profile?
it_IT: Consenti nel mio profilo?

en: Allow in ticket form?
it_IT: Consentire in modulo ticket?

en: Allow others to reply to public tickets
it_IT: Consenti ad altri di rispondere ai ticket pubblici

en: Allow reply to closed tickets
it_IT: Consenti risposta ai ticket chiusi

en: Allowed agent roles
it_IT: Ruoli agente consentiti

en: Allowed for customer
it_IT: Consentito al cliente

en: Allowed user
it_IT: Utenti consentiti

en: Apply
it_IT: Applica

en: Are you sure to delete this leave?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo permesso?

en: Are you sure?
it_IT: Sei sicuro?

en: Assign Agents
it_IT: Assegna Agenti

en: Assigned to me
it_IT: Assegnato a me

en: Assigned to others
it_IT: Assegnato ad altri

en: Assignee
it_IT: Assegnatario

en: Attach Files
it_IT: File Allegati

en: Attached file type not allowed!
it_IT: Il tipo di file allegato non è consentito!

en: Attachment max file size(mb)
it_IT: Dimensione massima del file allegato (mb)

en: Attachments
it_IT: Allegati

en: Attachments:
it_IT: Allegati:

en: Auto delete closed tickets
it_IT: Eliminazione automatica dei ticket chiusi

en: Auto fill?
it_IT: Compilazione automatica?

en: Auto refresh default status
it_IT: Aggiornamento automatico stato predefinito

en: Auto-Refresh
it_IT: Aggiornamento Automatico

en: Auto-fill in ticket form
it_IT: Compilazione automatica modulo ticket

en: Awaiting agent reply
it_IT: In attesa della risposta dell'agente

en: Awaiting customer reply
it_IT: In attesa della risposta del cliente

en: Background color
it_IT: Colore background

en: Between
it_IT: Tra

en: Biographical Info
it_IT: Info Biografiche

en: Blocked emails (one per line)
it_IT: Email bloccate (una per riga)

en: Body
it_IT: Corpo

en: Bold
it_IT: Grassetto

en: Both
it_IT: Entrambi

en: Bottom
it_IT: Inferiore

en: Bulk Actions
it_IT: Azioni Bulk

en: Bulleted list
it_IT: Elenco puntato

en: Cancel
it_IT: Cancella

en: Captcha not set!
it_IT: Captcha non impostato!

en: Category
it_IT: Categoria

en: Change Agent Only Fields
it_IT: Cambio Campi Riservati all'Agente

en: Change Raised By
it_IT: Cambio Effettuato da

en: Change Status
it_IT: Cambio Stato

en: Change Ticket Fields
it_IT: Cambio Campi Ticket

en: Change assignee
it_IT: Cambia assegnatario

en: Change ticket category
it_IT: Cambia categoria ticket

en: Change ticket priority
it_IT: Cambia priorità ticket

en: Change ticket status
it_IT: Cambia stato ticket

en: Character limit
it_IT: Limite caratteri

en: Checkbox text
it_IT: Testo Checkbox

en: Checked
it_IT: Controllato

en: Click Here
it_IT: Clicca Qui

en: Click to select options
it_IT: Clicca per selezionare le opzioni

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Close ticket status
it_IT: Chiudi stato ticket

en: Closed
it_IT: Chiuso

en: Closed statuses
it_IT: Stati chiusi

en: Color
it_IT: Colore

en: Compare As
it_IT: Confronta con

en: Confirm Password
it_IT: Conferma Password

en: Constraint properties
it_IT: Proprietà limitazione

en: Copy
it_IT: Copia

en: Copy Tag
it_IT: Copia Tag

en: Copy URL
it_IT: Copia URL

en: Create new ticket
it_IT: Crea nuovo ticket

en: Create new ticket as guest
it_IT: Crea nuovo ticket come ospite

en: Create new ticket from this thread
it_IT: Crea nuovo ticket da questa discussione

en: Create ticket from thread
it_IT: Creare ticket dalla discussione

en: Create ticket on others behalf
it_IT: Crea ticket per conto di altri

en: Current User
it_IT: Utente Corrente

en: Current user email
it_IT: Email utente corrente

en: Current user first name
it_IT: Nome utente corrente

en: Current user name
it_IT: Nome utente corrente

en: Custom
it_IT: Personalizza

en: Custom Email Addresses (one per line)
it_IT: Indirizzi email personalizzati (uno per riga)

en: Custom Fields
it_IT: Campi Personalizzati

en: Custom filter
it_IT: Filtri personalizzati

en: Custom filters
it_IT: Filtri personalizzati

en: Custom...
it_IT: Personalizzato...

en: Customer
it_IT: Cliente

en: Customer Fields
it_IT: Campi Cliente

en: Customer email addrees
it_IT: Indirizzo email cliente

en: Customer first name
it_IT: Nome cliente

en: Customer info
it_IT: Info cliente

en: Customer logs
it_IT: Logs Cliente

en: Customer name
it_IT: Nome cliente

en: Customer ticket list
it_IT: Elenco ticket clienti

en: Customer view
it_IT: Vedi cliente

en: Customers
it_IT: Clienti

en: Date
it_IT: Data

en: Date Closed
it_IT: Data di Chiusura

en: Date Created
it_IT: Data Creazione

en: Date Difference (e.g. 1 hour ago)
it_IT: Differenza Data (ad es. 1 ora fa)

en: Date Format
it_IT: Formato Data

en: Date Updated
it_IT: Data Aggiornamento

en: Date format
it_IT: Formato Data

en: Date in between
it_IT: Data intermedia

en: Date range
it_IT: Intervallo Data

en: Datetime
it_IT: Data e ora

en: Day(s)
it_IT: Giorno(i)

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default date format
it_IT: Formato data predefinito

en: Default filter
it_IT: Filtri predefiniti

en: Default filter for ticket list
it_IT: Filtro predefinito per l'elenco dei ticket

en: Default filters
it_IT: Filtri predefiniti

en: Default sort by
it_IT: Ordine predefinito per

en: Default sort order
it_IT: Ordine predefinito

en: Default value
it_IT: Valori predefiniti

en: Default value exceeds character limit!
it_IT: Il valore predefinito supera il limite di caratteri!

en: Default value is not in the range!
it_IT: Il valore predefinito non rientra nell'intervallo!

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete Permanently
it_IT: Elimina Permanentemente

en: Delete Threads
it_IT: Elimina Discussioni

en: Delete Ticket
it_IT: Elimina Ticket

en: Delete category
it_IT: Elimina categoria

en: Delete existing holidays
it_IT: Elimina vacanze esistenti

en: Delete priority
it_IT: Elimina priorità

en: Delete status
it_IT: Elimina stato

en: Delete ticket
it_IT: Elimina ticket

en: Deleted
it_IT: Eliminato

en: Deleted by %1$s on %2$s
it_IT: Eliminato da %1$s il %2$s

en: Deleted filter access
it_IT: Accesso al filtro eliminato

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Detailed description of the ticket
it_IT: Descrizione dettagliata del ticket

en: Dimentions
it_IT: Dimensioni

en: Disable
it_IT: Disabilita

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Display as
it_IT: Visualizza come

en: Do not change
it_IT: Non cambiare

en: Do not notify owner
it_IT: Non notificare al proprietario

en: Do not notify owner status
it_IT: Non notificare stato del proprietario

en: Download behaviour
it_IT: Download politica

en: Dropdown (multi-select)
it_IT: A tendina (multi-selezione)

en: Dropdown (single-select)
it_IT: A tendina (selezione singola)

en: Duplicate
it_IT: Duplicato

en: END
it_IT: FINE

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Info
it_IT: Modifica Info

en: Edit Threads
it_IT: Modifica Discussioni

en: Edit customer info
it_IT: Modifica info cliente

en: Edit default filter
it_IT: Modifica filtro predefinito

en: Edit exception
it_IT: Modifica eccezione

en: Edit image
it_IT: Modifica immagine

en: Email Address
it_IT: Indirizzo Email

en: Email Notifications
it_IT: Notifiche Email

en: Email address
it_IT: Indirizzo Email

en: Email address (one per line)
it_IT: Indirizzo Email (uno per riga)

en: Emails
it_IT: Email

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Equals
it_IT: Pari

en: Every five minutes
it_IT: Ogni cinque minuti

en: Every one minute
it_IT: Ogni minuto

en: Exceptions
it_IT: Eccezioni

en: Existing Customer / Registered User
it_IT: Cliente Esistente / Utente Registrato

en: Extra info
it_IT: Info Aggiuntive

en: Field
it_IT: Campi

en: Field Type
it_IT: Tipo Campo

en: Field options
it_IT: Opzioni campo

en: File Attachment (Multiple)
it_IT: File Allegato (Multiplo)

en: File Attachment (Single)
it_IT: File Allegato (Singolo)

en: File Attachments
it_IT: File allegati

en: File size exceeds allowed limit (%1$s MB)!
it_IT: La dimensione del file supera il limite consentito (%1$s MB)!

en: Filter
it_IT: Filtro

en: Filter by
it_IT: Filtra per

en: Filter items
it_IT: Filtra articoli

en: Filters
it_IT: Filtri

en: First
it_IT: Primo

en: First Name
it_IT: Nome

en: First Page
it_IT: Prima Pagina

en: Footer background color
it_IT: Colore background piè di pagina

en: Forgot your password?
it_IT: Password dimenticata?

en: From date
it_IT: Da data

en: From email
it_IT: Da email

en: From name
it_IT: Da nome

en: Full-width of row
it_IT: Larghezza totale della riga

en: Future
it_IT: Futuro

en: General
it_IT: Generale

en: General Recipients
it_IT: Destinatari Generali

en: General Settings
it_IT: Impostazioni Generali

en: Greater than
it_IT: Più di

en: Greater than or equals
it_IT: Più di o equivalente

en: Guest
it_IT: Ospite

en: Guest Login OTP
it_IT: Accesso Ospite OTP

en: Guest User
it_IT: Utente Ospite

en: HTML Content
it_IT: Contenuto HTML

en: HTML pasting
it_IT: Incolla HTML

en: Half-width of row
it_IT: Metà larghezza della riga

en: Has personal info
it_IT: Ha informazioni personali

en: Has personal info?
it_IT: Ha informazioni personali?

en: Header
it_IT: Intestazione

en: High
it_IT: Alto

en: Holidays
it_IT: Vacanze

en: IP Address
it_IT: Indirizzo IP

en: Icon color
it_IT: Colore icona

en: Image
it_IT: Immagine

en: Incorrect email address!
it_IT: Indirizzo e-mail non corretto!

en: Incorrect email!
it_IT: Email non corretta!

en: Incorrect number value!
it_IT: Valore numerico non corretto!

en: Incorrect password!
it_IT: Password non corretta!

en: Incorrect url!
it_IT: Url non corretto!

en: Incorrect username or password!
it_IT: Nome utente o password non corretti!

en: Individual Ticket
it_IT: Ticket individuale

en: Insert
it_IT: Inserisci

en: Insert Macro
it_IT: Inserisci Macro

en: Insert Tag
it_IT: Inserisci Tag

en: Insert macro
it_IT: Inserisci macro

en: Insert/edit image
it_IT: Inserisci/modifica immagine

en: Invalid URL!
it_IT: URL non valido!

en: Invalid email address!
it_IT: Indirizzo email non valido!

en: Is multiple?
it_IT: E' multiplo?

en: Is required?
it_IT: E' richiesto?

en: Italic
it_IT: Corsivo

en: Just now
it_IT: Proprio ora

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Label color
it_IT: Colore etichetta

en: Last
it_IT: Ultimo

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Last Page
it_IT: Ultima Pagine

en: Last Reply By
it_IT: Ultima Risposta Da

en: Last Reply On
it_IT: Ultima Risposta Il

en: Last note
it_IT: Ultima nota

en: Last note user email
it_IT: Email utente ultima nota

en: Last note user first name
it_IT: Nome utente ultima nota

en: Last note user name
it_IT: Nome utente ultima nota

en: Last reply
it_IT: Ultima risposta

en: Last reply user email
it_IT: Ultima risposta email utente

en: Last reply user first name
it_IT: Nome utente ultima risposta

en: Last reply user name
it_IT: Nome utente ultima risposta

en: Leaves
it_IT: Permessi

en: Less than
it_IT: Meno di

en: Less than or equals
it_IT: Meno di o equivalente

en: Licenses
it_IT: Licenze

en: Link color
it_IT: Colore link

en: List Actions
it_IT: Lista Azioni

en: List header
it_IT: Lista Intestazione

en: List item (even)
it_IT: Lista articolo (even)

en: List item (hover)
it_IT: Lista articolo (hover)

en: List item (odd)
it_IT: Lista articolo (odd)

en: List items
it_IT: Lista articoli

en: Load after
it_IT: Carico Successivo

en: Load older communications
it_IT: Carica comunicazioni precendenti

en: Log out
it_IT: Esci

en: Log text
it_IT: Testo log

en: Logged-in as %1$s
it_IT: Accesso come %1$s

en: Logout
it_IT: Esci

en: Low
it_IT: Basso

en: Main container
it_IT: Contenitore principale

en: Matches
it_IT: Corrisponde

en: Medium
it_IT: Medio

en: Mine
it_IT: Mio

en: Miscellaneous
it_IT: Vari

en: Modal Popup
it_IT: Popup modale

en: Modified by %1$s on %2$s.
it_IT: Modificato da %1$s il %2$s.

en: Modify Additional Recipients
it_IT: Modifica Destinatari Aggiuntivi

en: Month(s)
it_IT: Mese(i)

en: More settings
it_IT: Altre impostazioni

en: My Profile
it_IT: Il Mio Profilo

en: Name
it_IT: Nome

en: New Customer
it_IT: Nuovo Cliente

en: New Ticket
it_IT: Nuovo Ticket

en: New ticket page
it_IT: Nuova pagina ticket

en: Next
it_IT: Successivo

en: No Records
it_IT: Nessun Records

en: No info added
it_IT: Nessuna info aggiunta

en: No redirect
it_IT: Nessun reindirizzamento

en: No tickets found!
it_IT: Nessun ticket trovato!

en: None
it_IT: Nessuno

en: Not Applicable
it_IT: Non Applicabile

en: Not Matches
it_IT: Non corrisponde

en: Number
it_IT: Numero

en: Number of emails per cron job (background emails)
it_IT: Numero di email per cron lavoro (email in background)

en: Number of tickets
it_IT: Numero di Ticket

en: Numbered list
it_IT: Elenco numerato

en: OR
it_IT: O

en: OTP Login
it_IT: Login OTP

en: One condition per line!
it_IT: Una condizione per riga!

en: Open
it_IT: Aperto

en: Open existing ticket
it_IT: Apri ticket esistente

en: Open existing ticket using one time password
it_IT: Apri ticket esistente utilizzando una password temporanea

en: Open ticket page
it_IT: Apri pagina ticket

en: Operating System
it_IT: Sistema Operativo

en: Other permissions
it_IT: Altri permessi

en: Page Settings
it_IT: Pagina Impostazioni

en: Parent filter
it_IT: Filtro genitore

en: Past
it_IT: Passato

en: Permanently delete tickets
it_IT: Eliminazione ticket permanente

en: Personal data retention
it_IT: Conservazione dati personali

en: Placeholder
it_IT: Segnaposto

en: Please activate your license!
it_IT: Attiva la tua licenza!

en: Please insert email addresses (one per line)
it_IT: Inserire gli indirizzi email (uno per riga)

en: Please insert your email address
it_IT: Inserire il tuo indirizzo email

en: Please insert your name
it_IT: Inserisci il tuo nome

en: Please select an agent
it_IT: Selezionare un agente

en: Please select category
it_IT: Selezionare categoria

en: Please select priority
it_IT: Selezionare priorità

en: Please select status
it_IT: Selezionare Stato

en: Please sign in
it_IT: Si prega di accedere

en: Please sign up
it_IT: Iscriviti

en: Please wait...
it_IT: Attendere prego...

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Previous Assignee
it_IT: Precedente Assegnatario

en: Primary color
it_IT: Colore primario

en: Priority
it_IT: Priorità

en: Private Note
it_IT: Nota Privata

en: Private Notes
it_IT: Note Private

en: Private note thread
it_IT: Discussione nota privata

en: Public mode
it_IT: Modalità Pubblica

en: Radio Button
it_IT: Pulsante Radio

en: Raised By User
it_IT: Creato da Utente

en: Random
it_IT: Casuale

en: Random id length
it_IT: Lunghezza id casuale

en: Refresh
it_IT: Aggiorna

en: Register now
it_IT: Registrati ora

en: Register user if not exist
it_IT: Registra utente se non esiste

en: Registered
it_IT: Registrato

en: Registered User
it_IT: Utente Registrato

en: Registered user
it_IT: Utente registrato

en: Remember me
it_IT: Ricordami

en: Repeate every year
it_IT: Ripetizione annuale

en: Replace with
it_IT: Sostituisci con

en: Reply
it_IT: Rispondi

en: Reply & Close
it_IT: Rispondi e chiudi

en: Reply Tickets
it_IT: Risposta Ticket

en: Reply confirmation
it_IT: Conferma di riposta

en: Reply form position
it_IT: Posizione modulo risposta

en: Reply thread
it_IT: Rispondi Discussione

en: Reply to
it_IT: Rispondi a

en: Required fields can not be empty!
it_IT: I campi richiesti non possono essere vuoti!

en: Reset Form
it_IT: Modulo di Reset

en: Reset default
it_IT: Ripristino impostazione predefinita

en: Restore
it_IT: Ripristina

en: Restored by %1$s on %2$s
it_IT: Ripristinato da %1$s il %2$s

en: Right to left
it_IT: Da destra a sinistra

en: Role
it_IT: Ruolo

en: SUBMIT AS
it_IT: INVIA COME

en: Save & Apply
it_IT: Salva & Applica

en: Save As
it_IT: Salva Come

en: Save Changes
it_IT: Salva Modifiche

en: Save Order
it_IT: Salva Ordine

en: Saved filters
it_IT: Filtri salvati

en: Schedule
it_IT: Programma

en: Search...
it_IT: Cerca...

en: Search:
it_IT: Cerca:

en: Secondary color
it_IT: Colore secondario

en: Secret key
it_IT: Codice segreto

en: Seen
it_IT: Visto

en: Select agent(s)
it_IT: Seleziona agente(i)

en: Select customer for whom you wish to create a ticket
it_IT: Selezionare il cliente per il quale si desidera creare un ticket

en: Select field
it_IT: Seleziona campo

en: Select field type
it_IT: Seleziona tipo di campo

en: Select fields
it_IT: Seleziona campi

en: Select role
it_IT: Seleziona ruolo

en: Select users
it_IT: Seleziona utenti

en: Sequential
it_IT: Sequenziale

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Short description of the ticket
it_IT: Breve descrizione del ticket

en: Show file attachment notice
it_IT: Mostra avviso di file allegato

en: Show priority to customer
it_IT: Mostrare priorità al cliente

en: Showing %1$s to %2$s of %3$s records
it_IT: Mostra %1$s a %2$s di %3$s records

en: Sign In
it_IT: Accedi

en: Sign Up
it_IT: Iscriviti

en: Sign-in using one time password
it_IT: Accedi con password temporanea

en: Signature
it_IT: Firma

en: Signature used for emails
it_IT: Firma utilizzata per le email

en: Site key
it_IT: Codice sito

en: Something went wrong!
it_IT: Qualcosa è andato storto!

en: Sort By
it_IT: Ordina per

en: Sort by
it_IT: Ordina per

en: Sort order
it_IT: Ordina

en: Source
it_IT: Fonte

en: Starting ticket id
it_IT: Id ticket iniziale

en: Status
it_IT: Stato

en: Strikethrough
it_IT: Barrato

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Submit
it_IT: Invia

en: Submit private note
it_IT: Invia nota privata

en: Support
it_IT: Supporto

en: Support Agents
it_IT: Agenti di Supporto

en: Support page
it_IT: Pagina supporto

en: Term & Conditions
it_IT: Termini & Condizioni

en: Text
it_IT: Testo

en: Text Background Color
it_IT: Colore Background Testo

en: Text Color
it_IT: Colore Testo

en: Text color
it_IT: Colore testo

en: Thank you page
it_IT: Pagina di ringraziamento

en: Thank you text
it_IT: Testo di ringraziamento

en: The %1$s has been changed
it_IT: Il %1$s è stato modificato

en: There is unposted text in the reply area. Are you sure you want to discard and proceed?
it_IT: C'è del testo non pubblicato nell'area di risposta. Sei sicuro di volerlo eliminare e procedere?

en: This thread was deleted by %1$s on %2$s.
it_IT: Questa discussione è stata cancellata da %1$s il %2$s.

en: Thread date display as
it_IT: Visualizzazione data discussione come

en: Thread date format
it_IT: Discussione formato data

en: Thread email visibility
it_IT: Visibilità email discussione

en: Thread info
it_IT: Info discussione

en: Thread log
it_IT: Log discussione

en: Ticket Categories
it_IT: Categorie Ticket

en: Ticket Customer
it_IT: Ticket Cliente

en: Ticket Details
it_IT: Dettagli Ticket

en: Ticket Fields
it_IT: Campi Ticket

en: Ticket Form Fields
it_IT: Campi Modulo Ticket

en: Ticket List
it_IT: Lista Ticket

en: Ticket Notifications
it_IT: Notifiche ticket

en: Ticket Priorities
it_IT: Priorità Ticket

en: Ticket Records
it_IT: Record Ticket

en: Ticket Statuses
it_IT: Stati Ticket

en: Ticket URL
it_IT: URL Ticket

en: Ticket URL copied!
it_IT: URL ticket copiato!

en: Ticket fields
it_IT: Campi ticket

en: Ticket history (last few report & reply excluding last reply)
it_IT: Cronologia ticket (ultimi rapporti & risposte, esclusa l'ultima risposta)

en: Ticket history (note & log)
it_IT: Cronologia ticket (nota & log)

en: Ticket history (note)
it_IT: Cronologia ticket (nota)

en: Ticket history (report & reply)
it_IT: Cronologia ticket (rapporto & risposta)

en: Ticket history (report, reply & log)
it_IT: Cronologia ticket (rapporto, risposta & log)

en: Ticket history (report, reply & note)
it_IT: Cronologia ticket (rapporto, risposta & nota)

en: Ticket history (report, reply, note & log)
it_IT: Cronologia ticket (rapporto, risposta, nota & log)

en: Ticket history macro threads
it_IT: Cronologia ticket macro discussioni

en: Ticket id
it_IT: Id Ticket

en: Ticket info
it_IT: Info ticket

en: Ticket list
it_IT: Lista ticket

en: Ticket list width (pixels)
it_IT: Larghezza elenco ticket (pixel)

en: Ticket reply
it_IT: Risposta ticket

en: Ticket reply redirect
it_IT: Reindirizzamento risposta ticket

en: Ticket status
it_IT: Stato ticket

en: Ticket status after agent reply
it_IT: Stato ticket dopo la risposta dell'agente

en: Ticket status after customer reply
it_IT: Stato ticket dopo la risposta del cliente

en: Ticket submitted by
it_IT: Ticket inviato da

en: Ticket url page
it_IT: Ticket page url

en: Tickets of customer having email %s has been anonymized.
it_IT: I ticket del cliente con email %s sono stati resi anonimi.

en: Time
it_IT: Tempo

en: Time format
it_IT: Formato Ora

en: Time in between
it_IT: Tempo intermedio

en: Time range
it_IT: Intervallo di tempo

en: Title
it_IT: Titolo

en: To address
it_IT: Per indirizzare

en: To date
it_IT: A data

en: Toolbar actions
it_IT: Azioni Toolbar

en: Top
it_IT: Superiore

en: Try opening in browser
it_IT: Prova ad aprire nel browser

en: Unassigned
it_IT: Non assegnato

en: Unathorized access!
it_IT: Accesso non autorizzato!

en: Unauthorized access!
it_IT: Accesso non autorizzato!

en: Unchecked
it_IT: Non controllato

en: Underline
it_IT: Sottolineato

en: Unresolved
it_IT: Non risolto

en: Unresolved statuses
it_IT: Stati non risolti

en: Upload
it_IT: Carica

en: User
it_IT: Utente

en: User Registration OTP
it_IT: Registrazione Utente OTP

en: User Tickets
it_IT: Ticket Utente

en: User Type
it_IT: Tipo di Utente

en: User login
it_IT: Login Utente

en: User registration
it_IT: Registrazione Utente

en: User type
it_IT: Tipo utente

en: Username
it_IT: Nome Utente

en: Username / Email address
it_IT: Nome Utente / Indirizzo Email

en: Username is already taken!
it_IT: Nome utente già in uso!

en: Username is available!
it_IT: Nome utente disponibile!

en: Value
it_IT: Valore

en: View
it_IT: Visualizza

en: View Details
it_IT: Visualizza Dettagli

en: View Logs
it_IT: Visualizza Logs

en: View More ...
it_IT: Vedi Altro...

en: View Tickets
it_IT: Visualizza Ticket

en: View change
it_IT: Vedi modifiche

en: View less!
it_IT: Vedi meno!

en: View more!
it_IT: Vedi altro!

en: View more/less thread
it_IT: Visualizza più/meno discussione

en: View thread!
it_IT: Vedi discussione!

en: Visibility conditions
it_IT: Condizioni di visibilità

en: Visual
it_IT: Visivo

en: WP Default Login
it_IT: Accesso predefinito WP

en: WP Default Registration
it_IT: Registrazione Predefinita WP

en: WP user role
it_IT: Ruolo utente WP

en: Widget body
it_IT: Corpo Widget

en: Widget header
it_IT: Intestazione Widget

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Working Hours
it_IT: Ore Lavorative

en: Working hours
it_IT: Orario lavorativo

en: Workload
it_IT: Carico di lavoro

en: Year(s)
it_IT: Anno(i)

en: Yes
it_IT: Sì

en: You can upload files maximum size %1$s mb of types %2$s.
it_IT: È possibile caricare file di dimensione massima %1$s mb di tipo %2$s.

en: Your license key activated!
it_IT: Codice licenza attivata!

en: Your license key expired on %s
it_IT: Il tuo codice licenza è scaduto il %s

en: Your license key expires on %s
it_IT: Il tuo codice licenza scade il %s

en: added a note
it_IT: nota aggiunta

en: reCaptcha version
it_IT: versione reCaptcha

en: replied
it_IT: risposto

en: reported
it_IT: segnalato
